* Vítejte ! * Pro studenty večerní školy i pro všechny další je tu vsp.blog.cz * Čtěte * Pište nám * Komentujte * Bavte se *

několik novinek v převodu vozidel na nového majitele

15. listopadu 2014 v 17:56 | vsp
Novela zákona 56/2001 Sb., označená čísly 239/2013 Sb., zavádí několik novinek v převodu vozidel na nového majitele. Vstupuje v platnost 1. ledna 2015 a jejím cílem je zejména zjednodušení administrativy. Jak už to se zákony bývá, porozumění si vyžaduje detailní prostudování a ne všichni úředníci budou změn znalí hned v prvním týdnu po nabytí platnosti. Pojďme se tedy na nejdůležitější změny podívat s dostatečným předstihem.Při koupi či prodeji staršího vozidla za současného stavu musí prodávající - nebo jeho zmocněnec - dojít na úřad vozidlo odhlásit a musí to udělat tam, kde je vozidlo přihlášeno. Kupující - opět, nebo jeho zmocněnec - pak ve lhůtě do deseti dnů musí dojít na úřad příslušný k místu svého bydliště (přesněji řečeno bydliště vlastníka nebo provozovatele) a vozidlo tam zaregistrovat. V případě, že vozidlo pochází z jiného kraje, úřad přidělí novou registrační značku a vydá tabulky s touto RZ.
Podle nové úpravy nebude odhlášení a přihlášení vozidla dvěma úkony, ale pouze jedním. De facto to znamená, že buď prodávající a kupující zajdou na úřad společně a vozidlo najednou odhlásí a hned přihlásí, nebo jeden zmocní druhého, nebo oba společně zmocní třetí osobu. Z toho vyplývá, že je možno vozidlo odhlásit i přihlásit jak v kraji, odkud vozidlo pochází, tak v kraji, kam je prodáváno; úřady si mezi sebou tuto informaci předají. Potud zjednodušení.
Ze zákona nelze vyčíst, zda budou mít všechny úřady k dispozici tabulky registračních značek všech ostatních krajů, což by mohlo být náročnější na skladové prostory. Nelze zatím vyloučit, že registrační značka vozu zůstane i v případě "stěhování" do jiného kraje, což byla ještě před pár lety u ojetin běžná praxe. Faktické zrušení polopřevodu také může pro některé autobazary znamenat, že budou muset kupovaná vozidla přihlásit na sebe. To pro ně může - a s největší pravděpodobností i bude - znamenat větší administrativní i finanční zátěž. Podle některých kritiků může položit až 15 % autobazarů, nejsme si ale jisti, že by tento krok byl zcela nutný - nabídnout vůz v bazaru k prodeji bylo vždy možné bez jakéhokoli přepisu vozu a jistě to bude možné i nadále.
U žádostí o změny v registru budou nutné ověřené podpisy. V případě, že se k zápisu změny do registru silničních vozidel dostaví prodávající i kupující, úřad na místě ověří jejich podpisy, zde problém nebude. Pokud však bude někde figurovat plná moc, musí být podpis na ní ověřený. To ale není zas takový problém, protože podpis umí ověřit každý CzechPoint, ale je to starost navíc, která s heslem "zjednodušení" moc společného nemá. Je také přípustný elektronický podpis zmocnitele. Stále platí, že vlastník a provozovatel nemusí být stejná osoba.
Novela zákona také zaváděla registrační značky na přání, tedy s takovou kombinací písmen latinské abecedy a čísel, které si zvolí žadatel. Pochopitelně nesmí být hanlivé či urážlivé, a to jak obecně, tak vůči určitým skupinám obyvatelstva, a nesmí obsahovat název nebo zkratku orgánu veřejné moci nebo státu. Takovéto značky je možno převést i na jiné vozidlo a je možno si je také rezervovat; žádost o vydání musí být podána do tří měsíců od rezervace, jinak rezervace zaniká.
Účinnost této části zákona ale byla o rok odložena, a tak už jen pro pořádek dodejme, že registrační značky na přání budou zpoplatněny docela vysokou částkou - 5 tisíc korun za jednu tabulku, tedy 10 tisíc za obě. Poplatek za rezervaci je 500 korun a poplatek za vydání další tabulky registrační značky, například na nosič kol připevněný na tažném zařízení, je 600 korun.
Změny se týkají také dočasného vyřazení vozidla z registru, tedy tzv. umístění značek do depozitu. Vozidla, která jsou dočasně vyřazena z registru, se dnem nabytí zákona považují za vozidla vyřazená. Vlastník vozidla dočasně vyřazeného déle než 18 měsíců ke dni nabytí platnosti zákona, tedy k 1. lednu 2015, musí do 1 roku od nabytí platnosti zákona úřadu ohlásit umístění a způsob využití takovéhoto vozidla. Pokud tak neučiní, vozidlo zaniká. Zánik vozidla znamená, že vozidlo bylo sešrotováno či zničeno živelnou katastrofou, např. povodní či požárem. Vozidlo však de iure nebylo zničeno, bylo-li pouze rozebráno.
Stejná povinnost platí i tehdy, je-li vozidlo vyřazeno z registru na žádost vlastníka a není do něj znovu zaregistrováno do 12 měsíců od vyřazení. Pokud vlastník požadované údaje úřadu neoznámí, vozidlo opět zaniká. Na žádost vlastníka je možné vyřazení z registru ukončit, je-li vozidlo technicky způsobilé (tj. má-li platnou STK) a je-li zaplaceno povinné ručení. De facto tedy institut depozitu RZ stále funguje.
V souvislosti se změnou postupu při převodu vozidla na jiného vlastníka (či provozovatele) také může vlastník vozidla do šesti měsíců od nabytí platnosti zákona zaregistrovat vozidlo, u nějž v současnosti není zapsán vlastník - tedy vozidlo, které je dnes v tzv. polopřevodu. Při takovém zápisu je nutné předložit platné osvědčení o technické způsobilosti vydané stanicí měření emisí a stanicí technické kontroly. Pokud takovéto vozidlo nebude do uvedené lhůty zapsáno, zaniká.
Novela také v § 83 stanovuje či upravuje hromadu přestupků. Například provozování vozidla technicky nezpůsobilého k provozu je přestupkem, možným řešit blokovou pokutou do 5 tisíc korun. Většina ostatních přestupků, jako například provozování vozidla nezapsaného v registru, je penalizována pokutou až 50 tisíc korun a je možné ji řešit jen ve správním řízení. Přestupkem také je nepožádat o zápis změny vlastníka či jiného údaje o vozidle do registru v určené lhůtě.
Do jisté míry se novele podařilo zjednodušit převod auta na nového majitele, alespoň tedy v teoretické rovině a v některých oblastech. Není to nicméně - alespoň podle našeho názoru - žádný velký zlom, jak říkají někteří kritici. Jak budou novinky fungovat ve skutečnosti, se zatím musíme nechat překvapit. Snad to překvapení nebude příliš nepříjemné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Glenn Baker Glenn Baker | 1. května 2016 v 18:23 | Reagovat

Potřebujete úvěr ??? Naše firma je název Zion Financial Services Limited, dáváme z úvěrů, které mají zájem zákazníků, které hledají pro úvěry s cílem zlepšit jejich podnikání, můžeme vám pomoci s úvěru až do výše €15 milionů. Můžeme vám pomoci půjčováním vám peníze, začít podnikat nebo rozšířit své stávající podnikání, nabízíme také osobní úvěry, auto úvěry, podnikatelské úvěry, hypoteční úvěry, zemědělské úvěry nebo půjčky z jakéhokoliv důvodu atd Pokud potřebujete půjčka dnes kontaktujte nás. Můžeme půjčit až 15 milionů eur. Napište nám aplikovat: zionloan1@gmail.com

2 kitchen renovation yonkers kitchen renovation yonkers | E-mail | Web | 30. prosince 2017 v 7:57 | Reagovat

You know the inclination. You're surfing on the web or viewing HGTV. Abruptly, you see a kitchen. And afterward it happens: an odd little cerebrum jump where you consider your own kitchen - that nefarious putrefying sore - and all of a sudden you're never again agreeable. Your kitchen needs assistance, however what you require isn't only an average kitchen renovating organization.

3 Cash Advance San diego Cash Advance San diego | E-mail | Web | 3. dubna 2018 v 13:44 | Reagovat

To help with this issue, organizations offer payday advances to the individuals who are in urgent need of money. Sadly, these sorts of credits regularly require printed material and archives.<a href="https://www.usacheckcashingstore.com/san-diego/">Cash Advance San-diego</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama