* Vítejte ! * Pro studenty večerní školy i pro všechny další je tu vsp.blog.cz * Čtěte * Pište nám * Komentujte * Bavte se *

Senát chce výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu

7. října 2005 v 10:50 | vsp |  Právo - zajímavosti
Senát chce výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu
Senát navrhl výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod hrozbou trestu až osmi let vězení. Novelu trestního zákona, která by české komunistické strany přinejmenším přinutila ke změně názvů a dokumentů, podpořili hlavně pravicoví senátoři. Předlohu nyní dostane k projednání sněmovna, kde má většinu levice, která asi těžko umožní její přijetí. Naznačilo to i včerejší hlasování o předloze, kdy ji odmítli všichni komunisté i sociální demokraté.
Zastánci novely argumentovali především zločinností komunistické ideologie a také nebezpečím návratu komunistů k
vládě. Podle odpůrců je norma zbytečná a protiústavní, jak v případě obdobné úpravy rozhodl v září 1992 tehdejší Ústavní soud.
Politická pravice v čele s opoziční ODS - ale i vládní lidovci - v posledních týdnech varovali před sbližováním ČSSD a
KSČM. Premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek v září řekl, že zákony, které jsou potřeba ve prospěch země a jejího lidu, bude ČSSD schvalovat třeba i s komunisty. Nový předseda KSČM Vojtěch Filip zase počátkem týdne oznámil, že komunisté jsou po volbách připraveni podpořit menšinovou vládu ČSSD.
Podporu, kterou ODS vyjádřila dnešní novele, považuje Paroubek za největší nesmysl, který je možné udělat. Taková snaha podle premiéra komunisty stmelí, a společnost naopak rozdělí, řekl včera Paroubek novinářům.
Návrh novely podle jeho spoluautora Martina Mejstříka (za Cestu změny) směřuje proti všem extremistickým názorům, které by mohly ohrozit demokratický řád. Není namířen proti existenci KSČM jako strany, ale má ji donutit k přizpůsobení moderním levicovým proudům. Senátor vidí rozpor současného stavu se zákonem o protiprávnosti komunistického režimu, kterým byl komunismus označen za zločinnou ideologii.
"Komunismus je natolik spojen s potlačováním základních práv a svobod, že pokud si tento pojem nějaká strana dá do svého názvu, je zřejmé, že tím dává současně najevo sympatie ke zločinné podstatě tohoto pojmu," uvedl Mejstřík. "Buď musíme zrušit protikomunistické zákony, nebo musíme zrušit KSČM," prohlásil. Poukázal na to, že KSČM nikdy nepodpořila zákony, které měly napravit křivdy způsobené minulým režimem.
Již v roce 1991 novela trestního zákona jako příklady protiprávních hnutí uváděla komunismus a fašismus. O rok později ale tehdejší Ústavní soud rozhodl o jejich odstranění ze zákona. O jeho stanovisko se opřel i Jaromír Volný (ODS), podle něhož návrh není v souladu ani s nynějším ústavním pořádkem a je zbytečný. "Není důvodu samotné učení o beztřídní společnosti, pokud by bylo provázeno snahou dosáhnout uvedený cíl demokratickou cestou a po jeho dosažení zachovat demokracii a politickou pluralitu, trestněprávně postihovat," citoval Volný ze stanoviska federálního Ústavního soudu.
Proti novele se postavil Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL), podle něhož "nelze vyhánět ďábla belzebubem", i Jiří Zlatuška (za LiRA). Novela podle něho nepostihuje podstatu věci, změna názvu politické strany nic neřeší. Podle Jiřího Stodůlky (KDU-ČSL) je novela nevymahatelná, přesto se ji rozhodl nyní podpořit.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) označil novelu za "symboliku a upozornění na nebezpečí možné spolupráce s komunisty, kteří se stále hlásí ke stalinistickým tradicím" s poukazem na shodné postoje ČSSD s KSČM ve sněmovně a slíbenou podporu KSČM menšinové vládě ČSSD. Mimo jiné Milan Štěch (ČSSD) zase argumentoval zvolením čestného předsedy ODS Václava Klause prezidentem i hlasy komunistů. "Jakýkoli náznak militantního
antikomunismu naopak komunismus podporuje," prohlásil předseda senátorů ČSSD Jan Rakušan, který navrhoval předlohu zamítnout.
Senátor KSČM Vlastimil Balín pokládá novelu za nešťastný pseudoproblém pro většinu občanů a krok, který Senátu na žebříčku popularity v očích veřejnosti "rozhodně nepomůže". Proti novele je podle něho převaha negativních právních stanovisek.
Novelu po více než dvouhodinové debatě podpořilo 41 z 53 přítomných senátorů, proti bylo všech šest přítomných senátorů ČSSD a KSČM spolu se Zlatuškou a Bártou. Volný a tři členové klubu SNK se hlasování zdrželi. Pokud sněmovna novelu odmítne, její zastánci uvažují o novém předložení příští sněmovně.
Už podle platného trestního zákona za propagaci hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod člověka, hrozí jeden rok až pět let vězení. V případě členů organizované skupiny je trest tři až osm let vězení. Soudy ani policie ale takovéto možnosti postihovat levicový extremismus dosud příliš nevyužívaly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama