* Vítejte ! * Pro studenty večerní školy i pro všechny další je tu vsp.blog.cz * Čtěte * Pište nám * Komentujte * Bavte se *

Policie zatkla osobu vystupující jako samorozhodkyně Svobodová

10. října 2005 v 12:05 | vsp |  Právo - zajímavosti

Policie zatkla osobu vystupující jako samorozhodkyně Svobodová


PRAHA - Policie ve čtvrtek odpoledne zatkla osobu vystupující na veřejnosti jako samorozhodkyně Sandra Svobodová. Prověřovat ji a její občanské sdružení Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc začali detektivové na základě podnětu ministerstva spravedlnosti. Policie zjistila, že pod jménem bc. Sandra Svobodová nikdo neexistuje, skutečnou identitu zadržené osoby policie nyní prověřuje. Má dokonce podezření, že je to muž.
"Dokud prověřování identity a totožnosti zadržené osoby neskončí, vystupuje u nás tato osoba jako žena," řekla mluvčí policie Jana Pinková. Jaké je skutečné pohlaví zadržené či zadrženého, zatím odmítla komentovat. "Podle dosavadních výsledků šetření by mělo ve skutečnosti jít o občana Slovenské republiky M.S., muže, po němž jak česká, tak i slovenská policie již několik let pátrá pro jinou hospodářskou a majetkovou trestnou činnost," uvedla Pinková.
Zatčená osoba byla podle Pinkové dnes obviněna z poškozování cizích práv a podvodu. Hrozí jí až dvanáctileté vězení. Jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc vedla podle policie od května loňského roku do současnosti asi ve 400 případech rozhodčí řízení a vydávala rozhodčí nálezy. Byla si přitom údajně vědoma, že mezi stranami sporu nebyla uzavřena smlouva, ve které by se tyto strany dohodly, že případné budoucí nebo již vzniklé spory bude řešit rozhodce.
Obviněná podle policie za svou rozhodčí činnost inkasovala poplatky, a účastníkům řízení tak způsobila nebo se pokusila způsobit škodu nejméně pět milionů korun. "Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že škoda způsobená výkonem rozhodčích nálezů by se měla pohybovat v řádu desítek milionů korun," dodala Pinková.
Podnět k prověření činnosti sdružení Svobodové dalo před časem ministerstvo spravedlnosti. Úřad chce podle mluvčího Petra Dimuna zkontrolovat také exekutory, kteří firmám zabavují majetek na základě rozhodnutí tohoto sdružení. Sdružení provádí arbitráž bez toho, že by mělo souhlas obou účastníků sporu. V tom spatřuje ministerstvo nezákonnost jednání. "Chceme si vyjasnit, zda-li opravdu nedocházelo k tomu, že exekutoři postupovali v rozporu s exekučním řádem," řekl Dimun v květnu České televizi.
Dodal, že ministerstvo má důvody pro podezření, že sdružení spáchalo trestný čin neoprávněného podnikání a zločinného spolčení. Svobodová již podala na mluvčího Dimuna trestní oznámení pro podezření z pomluvy, křivého obvinění a zasahování do nezávislosti soudu.
Podle ministerstva může být arbitráž vedena mezi dvěma společnostmi pouze v případě, že s tím obě předem souhlasí, jinak musí rozhodovat soud. Zástupci sdružení však tvrdí, že souhlas obou stran není nutný. Exekutorská komora před časem uvedla, že exekutoři, kteří provádějí exekuce na základě nálezů občanského sdružení, postupují v souladu se zákonem.
"I v případech, kdy soudní exekutor provádí exekuci na základě rozhodčího nálezu, musí ho k tomuto úkonu pověřit soud," uvedl již dříve prezident komory Juraj Podkonický. Podle něj nařízení exekuce není rozhodnutím exekutora, ale příslušného soudce. Soud totiž zkoumá před pověřením exekutora nejenom platnost samotného rozhodnutí, ale také pravomocnost arbitráže.
Zadržená Svobodová, která je prezidentkou Unie rozhodců ad hoc a předsedkyní sdružení, před časem novinářům řekla, že zadluženost domácností a stoupající počet exekucí může přetížit české soudnictví, a jako řešení nabídla rozhodčí řízení. V budoucnu podle ní i vzhledem k hromadnému vymáhání pohledávek bank vůči neplatičům zcela reálně hrozí kolaps už tak přetíženého soudnictví.
Arbitráž zajišťuje účastníkům rychlý proces zaměřený na ochranu práv, kdy rozhodce rozhoduje na základě hmotného práva a přiměřeně podle občanského soudního řádu, tedy stejné normy jako soud, uvedla Svobodová. Počet případů, které takzvaně ad hoc rozhodci řeší, nesdělila. Žádná exekuce nebyla podle jejích slov dosud zamítnuta.
Autor: ČTK.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama