* Vítejte ! * Pro studenty večerní školy i pro všechny další je tu vsp.blog.cz * Čtěte * Pište nám * Komentujte * Bavte se *

Čin napomáhání sebevraždě z lítosti v zákoníku nebude

12. října 2005 v 10:04 | vsp |  Právo - zajímavosti

MfD: Čin napomáhání sebevraždě z lítosti v zákoníku nebude

PRAHA - Nový trestní zákoník, který projednává sněmovna, nebude obsahovat původně navržený trestný čin napomáhání sebevraždě z lítosti. Proti jeho zařazení protestovali lidovci, podle nich šlo o legalizaci eutanazie, protože u činu s maximálním trestem šest let nebyla určena spodní hranice. Ministerstvo spravedlnosti se rozhodlo na sporném paragrafu netrvat, nechce ohrozit osud celého zákoníku, píše dnešní Mladá fronta Dnes.
"Ten zákon je příliš důležitý, než aby ztroskotal na jediném trestném činu. Proto jsme se rozhodli ustoupit," uvedl v MfD mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Změna nevadí ani hlavnímu autorovi zákona, soudci Nejvyššího soudu Pavlu Šámalovi. "Nový zákon stejně umožní soudcům častěji ukládat nižší tresty, než které stanovuje sazba. To se týká i vražd," řekl.
"Odstranění tohoto trestného činu bylo klíčové. Byl to první krok k uzákonění eutanazie, a to je nemyslitelné," sdělila listu lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová. Politickým debatám o eutanazii však podle MfD není zřejmě konec. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) i ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) na dotaz listu v úterý uvedli, že by eutanazie měla být v budoucnu uzákoněna.
Zastánci eutanazie zdůvodňují její uzákonění právem člověka rozhodnout si o svém osudu. V EU mohou eutanzii provádět lékaři v Belgii a Nizozemsku.
Ministerstvo spravedlnosti ustoupilo u trestního zákoníku i námitkám ODS proti návrhu, aby se spáchání několika přestupků automaticky považovalo za trestný čin. Podle občanských demokratů je zavedení tohoto pravidla v budoucnu možné, ale v současné době by vedlo k zatížení českých soudů tisíci případů, píše MfD.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VIta VIta | E-mail | Web | 22. října 2005 v 9:04 | Reagovat

Jsem pro eutanazii. V její nejčistší podobě. Pochopitelně - zneužít se dá všechno. Ale to by člověk opravdu nesměl nic dělat.

2 Mila Mila | 5. prosince 2005 v 3:02 | Reagovat

asi tak

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama